Sugulisel teel levivad haigused
Sa ei pea elama pidevas hirmus suguhaiguste ja viiruste ees. Siit leiad paar nõuannet, kuidas saad ennast HPV-infektsiooni ja muude suguhaiguste eest kaitsta.
Suguühe ja suguhaigused
Igaüks, kes on seksuaalselt aktiivne, võib nakatuda suguhaigusesse. Paljusid nendest haigustest saab tänapäeval hästi ravida. Ilma ravita võivad neil siiski olla rasked tagajärjed, näiteks viljatus või emakakaelavähk. On ka tagajärgi, mis võivad hakata vahekordi häirima või muudavad vahekorra võimatuks, näiteks genitaaltüükad , mida tekitavad sageli inimese papilloomiviirused (HPV). Kõige sagedamini esinevate suguhaiguste hulka kuuluvad: klamüüdia, gonorröa (mida nimetatakse ka tripperiks), süüfilis, HPV, genitaalherpes, A-hepatiit, B-hepatiit, C-hepatiit ja HIV.
Infektsiooni edasikandumine
Vahekorra ajal võib kergesti HPV-ga nakatuda. HP-viirused võivad nahal põhjustada genitaaltüükaid või intiimpiirkonnas (näiteks peenisel, emakakaelal või pärakus) isegi vähki. Genitaaltüükad on laialt levinud ja neid võib esineda nii naistel kui ka meestel. Sellised tüükad on tülikad, väga inetud ja alluvad sageli raskesti ravile.
Turvaseks, vaktsineerimine, kontrollimine
Need kolm reeglit kaitsevad sind suguhaiguste ja viirustega nakatumise eest:
- Turvaseks: kasuta kondoome, kuid pea meeles, et ka kondoomi kasutades võivad mõned suguhaigused levida.
- Vaktsineerimine võib kaitsta nakatumise eest sellistesse haigustesse nagu A-hepatiit, B-hepatiit ja HPV. Põhiliselt soovitatakse HPV-vastast vaktsineerimist enne esimest vahekorda, kuid saad ennast ka pärast seda vaktsineerida lasta.
- Mõnel suguhaigusel pole alguses mingeid sümptomeid. Sa ei pruugi haigust märgatagi, kuid võid haigustekitajad teisele inimesele edasi anda. Lase ennast kindlasti kontrollida, kui oled olnud kaitsmata vahekorras või kahtled, kas sinu puhul on tegemist suure riskiga nakatuda. Paljusid teste on võimalik teha anonüümselt.
Kahtluse korral tegutse kiirelt
Suguhaigusi esineb sagedamini, kui inimesed arvavad. Nakatumisi esineb nii meestel kui ka naistel. Kui sul on kahtlusi, küsimusi või sümptomeid, mis viitavad genitaaltüügastele, kui sul esineb sügelust või löövet, siis teavita sellest arsti. Tähtis on: mitte oodata, vaid tegutseda!