Kuidas ma saan oma last kaitsta?

Mida saab lapsevanem teha oma lapse kaitsmiseks?

Seksuaalalane selgitustöö

Puberteedieas hakkavad noored oma seksuaalsuse vastu huvi tundma. Nad hakkavad välja selgitama oma seksuaalsust ja eelistusi.

Seksuaalalane selgitustöö on üldhariduse tähtis osa. Muuhulgas aitab see ära hoida seksuaalset vägivalda, homofoobiat, soovimatuid rasedusi ja seksuaalsel teel levivaid nakkusi. Selgitades lapsele seksuaalsusega seonduvat, saavutatakse vastutustundlik suhtumine nii endasse kui ka partnerisse.

Iga lapsevanema soov on saata oma laps täiskasvanuellu julge ja enesekindlana.

Seksuaalalane selgitustöö
Kuidas saab HPV-nakkuse eest kaitsta?

Kuidas saab HPV-nakkuse eest kaitsta?

HPV-vastane vaktsineerimine kuulub ennetusmeetmete hulka. Olenevalt kasutatavast vaktsiinist saab selle abil ära hoida teatud kindlaid HPV-st põhjustatud haigusi, näiteks emakakaelavähki, pärakuvähki ja nendele eelnevaid seisundeid ning genitaaltüükaid.

HPV-vastane vaktsineerimine ei kaitse siiski kõigi HPV tüüpide eest, mis võivad vähki põhjustada. HPV-vastase vaktsineerimise kohta on rohkem teavet Terviseameti lehel.

HPV-vastane vaktsineerimine

HPV vastu vaktsineerimine on kõige tõhusam enne viirusega kokkupuutumist ja on näidustatud alates 9. eluaastast.

Kui HPV-ga nakatumine on juba toimunud, siis võib vaktsineerimine kaitsta nende HPV tüüpide eest, millesse ei olda veel nakatunud.

Alates 1. veebruarist 2024 kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele 12-18-aastased tüdrukud ja poisid. Vaktsineerimine toimub üldjuhul koolis.

HPV-vastane vaktsineerimine