Günekoloog võtab profülaktilise läbivaatuse käigus emakakaelalt kaape ja saadab selle laborisse. Seal tehakse PAP-test, HPV-test või mõlemad. PAP-testi puhul uuritakse laboris emakakaelalt kaape teel kogutud rakke muutuste suhtes.
Nii PAP-test kui ka HPV-test aitavad günekoloogil emakakaelavähki varakult avastada. HPV testi abil uuritakse, kas sul on HPV-infektsioon, ning eelkõige seda, kas oled nakatunud kõrge emakaelavähi tekkeriskiga HPV tüüpidega nagu HPV-16 või HPV-18.
Et emakakaelavähki põhjustavad praktiliselt eranditult HP-viirused, siis võimaldavad testi tulemused hinnata emakakaelavähki haigestumise riski isegi enne seda, kui sul tekib vähieelne seisund. Negatiivse tulemuse korral on järgnevatel aastatel emakakaelavähi tekkimise risk äärmiselt väike. Kui tulemus on positiivne, siis see näitab suuremat riski emakakaelavähi tekkeks. HPV-testi soovitatakse naistele alles pärast 30. eluaastat.
Kui diagnoositakse kaugelearenenud vähieelne seisund, siis tuleb kahjustatud kude (kirurgiliselt, laseri, konisatsiooni teel) enamasti eemaldada, et see ei saaks vähiks areneda. Varases staadiumis avastatud emakakaelavähk on enamasti ravitav.
Tähtis! Lisaks HPV vastasele vaktsineerimisele on kõigile naistele vajalikud günekoloogi poolt tehtavad regulaarsed profülaktilised läbivaatused.