Ole oma loo autor

Sina oled oma loo autor. Kaitse end teatud HPV-ga seotud vähivormide ja haiguste eest:

Sina oled oma loo autor. Kaitse end teatud HPV-ga seotud vähivormide ja haiguste eest:

Enamikel inimestel taandub HPV iseenesest. Kuid neil, kellel nakkus püsib, võib viirus põhjustada teatud vähivorme ja haigusi.

HPV ehk inimese papilloomiviirus on tõenäoliselt levinum, kui paljud inimesed arvavad.

HPV on üks levinumaid sugulisel teel levivaid viirusi, millega nakatuvad enamus naisi ja mehi oma eluea jooksul.  Kuna nakkusele iseloomulikke sümptomeid sageli ei esine, siis võidakse olla nakatunud ka endale teadmata.

<p>HPV tüüpe on palju, millest mõned võivad põhjustada teatud vähivorme, sealhulgas emakakaela-, tupe- ja häbemevähki naistel ning pärakuvähki nii meestel kui ka naistel.</p>

<p>Mõned HPV tüübid võivad põhjustada suguelundite tüükaid ehk kondüloome, nii naistel kui ka meestel.</p>

<p>On oluline teada, et nii mehed kui naised saavad end kaitsta teatud HPV-st põhjustatud haiguste eest.</p>

Enamikel inimestel taandub HPV iseenesest. Kuid neil, kellel nakkus püsib, võib viirus põhjustada teatud vähivorme ja haigusi.  On hea teada, et on võimalik end kaitsta teatud HPV-st põhjustatud haiguste eest. 

HPV tüüpe on palju, millest mõned võivad põhjustada teatud vähivorme, sealhulgas emakakaela-, tupe- ja häbemevähki naistel ning pärakuvähki nii meestel kui ka naistel.

Mõned HPV tüübid võivad põhjustada suguelundite tüükaid ehk kondüloome, nii naistel kui ka meestel.

On oluline teada, et nii mehed kui naised saavad end kaitsta teatud HPV-st põhjustatud haiguste eest.

<p>Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta tagant.</p>

<p>Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata naistele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma.</p>

<p>2025. aastal on emakakaelavähi sõeluuringule kutsutud kõik naised sünniaastaga 1960, 1965, 1970, 1975, 1980, 1985, 1990, 1995.</p>

<p>Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need võivad olla ravitavad. Oluline on osaleda sõeluuringul ka kaebuste või sümptomiteta. Varakult avastatud haigusest on võimalik täielikult paraneda.</p>

<p>Rohkem infot emakakaelavähi sõeluuringu kohta leiate <a href="https://soeluuring.ee/emakakaelavahk/" target="_blank">siit</a>.</p>

Konsulteeri oma arstiga HPV-ga seotud haiguste ennetamise võimaluste, sealhulgas vaktsineerimise ja emakakaelavähi sõeluuringute osas. 

Eestis kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule 30–65-aastaseid naisi iga viie aasta tagant.

Sõeluuringul osalemine on tasuta kõikidele ravikindlustatud ja -kindlustamata naistele, kes kuuluvad antud aastal sõeluuringu sihtrühma.

2025. aastal on emakakaelavähi sõeluuringule kutsutud kõik naised sünniaastaga 1960, 1965, 1970, 1975, 1980, 1985, 1990, 1995.

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada õigeaegselt, mil need võivad olla ravitavad. Oluline on osaleda sõeluuringul ka kaebuste või sümptomiteta. Varakult avastatud haigusest on võimalik täielikult paraneda.

Rohkem infot emakakaelavähi sõeluuringu kohta leiate siit.

Sinu lugu on täis valikute võimalusi. Kas otsustad end kaitsta teatud HPV-ga seotud vähivormide ja haiguste eest?

Konsulteeri oma arstiga HPV-ga seotud haiguste ennetamise võimaluste, sealhulgas vaktsineerimise ja emakakaelavähi sõeluuringute osas. Küsi vaktsineerimise, vaktsiini efektiivsuse ning võimalike kõrvaltoimete kohta.

Sinu lugu on täis valikute võimalusi. Kas otsustad end kaitsta teatud HPV-ga seotud vähivormide ja haiguste eest?

Konsulteeri tervishoiutöötajaga ja esita küsimusi. Räägi oma tervishoiuteenuse osutajaga HPV-st ja erinevatest HPV-ga seotud haiguste ennetamise võimalustest, nagu vaktsineerimine ja emakakaelavähi sõeluuringud. Esita küsimusi vaktsineerimise, vaktsiini efektiivsuse ja kõrvaltoimete kohta. Mida rohkem infot sul on, seda enesekindlamalt saad oma otsuse teha.

Broneeri aeg vaktsineerimiseks. Pöördu oma tervishoiuteenuse osutaja poole, kes jagab sulle HPV-vastase vaktsineerimise kohta vajalikku infot.

KKK-d HPV kohta

  • Mis on HPV?

    HPV ehk inimese papilloomiviirus on üle 200 viirusest koosnev suur viiruste rühm, mis võib nakatada erinevaid kehapiirkondi, nagu emakakael, tupp, häbe, pärak jt. Üle 80% seksuaalselt aktiivsetest inimestest nakatuvad mingil eluperioodil HP-viirusesse, ilma et nad seda teadvustaksid, sest sageli taandub viirus ilma sümptomite ja tüsistusteta.

  • Kuidas toimub HPV-sse nakatumine?

    HP-viirused võivad levida seksuaalse kontakti käigus nakatunud limaskesta kaudu, peamiselt vaginaalselt, anaalselt ja oraalselt. Lisaks võib HPV edasikandumine toimuda naha kokkupuutel nakatunud limaskestaga või saastunud esemete kaudu.

  • Milline on seos HPV ja emakakaelavähi vahel?

    Tavaliselt kõrvaldab sinu immuunsüsteem HPV kahe aasta jooksul, kuid püsiv HPV võib põhjustada rakumuutusi, millest võib areneda emakakaelavähk. Mitut HPV tüüpi seostatakse suure riskiga. HPV 16 ja 18 tüübid põhjustavad umbes 70% HPV-ga seostatavatest vähijuhtudest kogu maailmas – peamiselt emakakaelavähki. Just seetõttu on emakakaelavähi sõeluuring väga oluline ning aitab tuvastada HPV ja varajased rakumuutused.

  • Ma ei ole enam noor, mida peaksin tegema emakakaelavähi vältimiseks?

    Olenemata vanusest on HPV-nakkuse oht alati olemas. HPV-nakkused on levinud täiskasvanutel ja saavutavad esimese haripunkti 18–24 aasta vanuses. Teist kõrgpunkti täheldatakse 45–49-aastastel naistel. Kuigi sinu keha kõrvaldab enamiku osa nakkustest iseseisvalt, võib mõni neist lõpuks põhjustada rakumuutusi, mis võivad emakakaelavähiks areneda. Rahvusvahelised terviseorganisatsioonid, nagu Maailma Terviseorganisatsioon ja Ameerika Vähiliit, soovitavad ennetavaid meetmeid, sealhulgas regulaarset emakakaelavähi sõeluuringut. Küsi oma arstilt, kuidas saad emakakaelavähi tekkeriski kõige paremini minimeerida.

  • Kas HPV-vastane vaktsineerimine kaitseb kõigi suguelundite vähkide eest?

    HPV-vastased vaktsiinid pakuvad tõhusat kaitset mitme kõrge riskiga HPV tüübi vastu. Kui naisi vaktsineeritakse enne seksuaalelu alustamist, siis väheneb emakakaelavähi suhteline risk.

    Uuringud näitavad, et suure riskiga HPV-nakkusi esineb vaktsineeritud naistel palju harvemini kui vaktsineerimata naistel.

Rohkem korduma kippuvaid küsimusi leiad siit

Найдите ближайший консультационный центр на карте