Kuidas ma saan oma last kaitsta?

HP-viirused võivad esile kutsuda teatud liiki vähki ja vähieelseid seisundeid

+170-180

naist Eestis haigestub igal aastal emakakaelavähki ja selle tõttu sureb keskmiselt 65 naist1.

50%

kõigist infektsiooni tõttu tekkinud vähihaigustest arenenud riikides on seotud HPV-ga2.

100%

HPV põhjustab peaaegu 100% kõikidest emakakaelavähkidest3.

Mida saab lapsevanem teha oma lapse kaitsmiseks?

Seksuaalalane selgitustöö

Puberteedieas hakkavad noored oma seksuaalsuse vastu huvi tundma. Nad hakkavad välja selgitama oma seksuaalsust ja eelistusi.

Seksuaalalane selgitustöö on üldhariduse tähtis osa. Muuhulgas aitab see ära hoida seksuaalset vägivalda, homofoobiat, soovimatuid rasedusi ja seksuaalsel teel levivaid nakkusi. Selgitades lapsele seksuaalsusega seonduvat, saavutatakse vastutustundlik suhtumine nii endasse kui ka partnerisse.

Iga laspsevanema soov on saata oma laps täiskasvanuellu julge ja enesekindlana.

eltern_waswiewo
eltern_ansteckung

 Kuidas saab HPV-nakkuse eest kaitsta?

HPV-vastane vaktsineerimine kuulub ennetusmeetmete hulka. Olenevalt kasutatavast vaktsiinist saab selle abil ära hoida teatud kindlaid HPV-st põhjustatud haigusi, näiteks emakakaelavähki, pärakuvähki ja nendele eelnevaid seisundeid ning genitaaltüükaid.

HPV-vastane vaktsineerimine ei kaitse siiski kõigi HPV tüüpide eest, mis võivad vähki põhjustada. HPV-vastase vaktsineerimise kohta on rohkem teavet Terviseameti lehel.

HPV-vastane vaktsineerimine

HPV-vastane vaktsineerimine kuulub ennetusmeetmete hulka. Olenevalt kasutatavast vaktsiinist saab selle abil ära hoida teatud kindlaid HPV-st põhjustatud haigusi, näiteks emakakaelavähki, pärakuvähki ja nendele eelnevaid seisundeid ning genitaaltüükaid. HPV-vastane vaktsineerimine ei kaitse siiski kõigi HPV tüüpide eest, mis võivad vähki põhjustada.

 HPV vastu vaktsineerimine on kõige tõhusam enne viirusega kokkupuutumist ja on näidustatud alates 9ndast eluaastast. 9-14. aastastele lastele piisab kahest vaktsiinidoosist, alates 15. eluaastast alates soovitatakse kolme annust.

Kui HPV-ga nakatumine on juba toimunud, siis võib vaktsineerimine kaitsta nende HPV tüüpide eest, millesse ei olda veel nakatunud.

2020-2021. aastatel kuuluvad immuniseerimiskava raames vaktsineerimisele 12-14-aastased tütarlapsed. Vaktsineerimine toimub üldjuhul koolis.

eltern_impfung

Lisainfo

Palun kasutage kaasaegset lehitsejat.